Minessota.cz
Stránky neortodoxních trampů


Cyklisti jsou zpátky !!


Tak první letošní sobotu s jarním počasím máme za sebou. Samozřejmě z toho má většina lidí radost, i já k nim patřím. Bohužel svoje nadšení začala projevovat i určitá skupina obyvatelstva, kterou nijak zvlášť nemiluju, cyklisté.

Cyklistika v posledních letech prožívá svůj velký boom, stává se modním hitem postihujícím lidi od nejmladších po nejstarší. Tisíce pestrobarevně oděných "cyklistů" dráždících svoje lakované duralové trubky zaplavují silnice, chodníky, lesní cesty a cyklostezky. Je jich každým rokem více, je to doslova záplava. Osobně nemám nic proti skalním cyklistům, provozujícím svého koníčka celoročně. Je to jejich životní styl, se svým kolem doslova žijí. A podle toho se také chovají. Umí v tom chodit, na silnici o nich skoro ani nevíte, jezdí úplně na krajnici, jezdí rychle a svižně. Bohužel jich je ale drasticky málo v poměru s těmi svátečními. Sváteční cyklisté s prvními teplejšími slunečními paprsky začnou kličkovat po silnicích, obtěžovat svým hlukem a přítomností zvířata v lese, proplétají se na chodnících, jsou prostě všude kam se podíváte. Nemají zábrany a není na ně bič. Když jsem jezdil v sobotu celý den linku na okraji Prahy, užíval jsem si doslova slalomu na silnici mezi davy těchto svátečňáků. Předjedete jednoho, obratem dojedete druhého. Horší je situace na úzkých silničkách s 12-ti tunovou krávou v podobě autobusu, to jsou doslova lázně. Oni totiž nejezdí předpisově při krajnici, vždyť tam jsou přece kamínky a hrozí smeknutí kola při brzdění. Proto jezdí metr a více od kraje vozovky, bez ohledu na okolní provoz. Zaberou šířku vozovky pomalu stejnou jako osobní automobil, jejich předjíždění je ale ještě horší, neboť okolo autobusu vzniká tlaková vlna která by je mohla sundat v tom lepším případě do příkopu. Takže je mnohdy opravdu problém je předjet. Nezřídka je potkáte dva vedle sebe, vesele diskutujících o krásném počasí a o tom, jak provozují zdravý a klidný sport. Navíc jsem celý den jezdil okolo hospody, kde tito hovada (toho termínu se opravdu nebojím použít) vysedávali na zahrádce, chlapi tlačili do hlavy pivo a ženský víno. Nezřídka tam byli i s dětmi. A jediná možná cesta od hospody vede po silnici !! To prostě udělá akorát idiot, že vezme manželku s dětmi na cyklovýlet, sednou do hospody, loupnou tam trochu alkoholu a opět se jdou motat do provozu. Policajti si jich nevšímají. Ve filmu Slavnosti sněženek se návratu opilců na kolech smějeme, ve skutečnosti je to v současnosti ale velký problém. Zatápejte v paměti a vzpomeňte si kolikrát v létě vidíte kola opřená ve stojáncích okolo hospody a jejich majitele uvnitř vesele camrajících pivo. Bohužel osobně znám pár lidí kteří nejdou pro takto pojatý výlet daleko, dokonce i s dětmi. A pak se ještě chlubí že ujeli za den 50 kilometrů, zmákli 5 a více piv, nějaký víno a jak se jim po tom skvěle šlapalo !!

Chtěl bych cyklisty seznámit s tím, co je může potkat. Jede-li cyklista pod vlivem alkoholu, lze uložit pokutu do 10 000 Kč a zákaz činnosti do jednoho roku. Jestliže se cyklista odmítne podrobit dechové zkoušce, nebo lékařskému vyšetření, zda není ovlivněn alkoholem v případě pozitivní dechové zkoušky, lze uložit pokutu do 15 000 Kč a zákaz činnosti do dvou let. Záleží na zhodnocení nebezpečnosti cyklistova jednání správním orgánem, který přestupek bude projednávat. Jsem přesvědčen, že mnoho cyklistů ani netuší, že jízda na kole se mu může takto prodražit. Jsou to většinou ti, kteří nemají řidičský průkaz a o existenci nějakého zákona nemají ani potuchy. Zarážející je však skutečnost, že mnohý takto posilněný cyklista je držitelem řidičského průkazu, nebo se dokonce řízením motorového vozidla živí a uvedený zákon by měl znát.

Neříkám že každý cyklista je automaticky blbec, ale jak už Rusové za druhé světové války prokázali, v množství je síla. V každém kolektivu je v úměrném množství počet blbců, a to v takovém množství lidí na kolech znamená, že blbců na silnicích úměrně přibývá. A tím se zvyšuje šance takového vola potkat. K tomu množství uvedu ještě jeden příklad. Obecně se tvrdí že řidiči bavoráků jsou agresivní, hloupí a nebezpeční lidé. Je jich ale na silnicích poměrně málo a tak vám hrozí mnohem větší nebezpečí v podobě Fabie, kterých české silnice brázdí obrovské množství. Takže jakou šanci máte že vás na křižovatce sundá bavorák oproti Fabii ?? Takže to převedu na cyklisty, je jich moc a tak hrozí mnohem větší možnost, že provedou nějaký průser.

A na závěr, koukněte na názory některých !!! LINK . To by ho člověk kopnul do prdele !!!

A ještě trochu diskuze : LINK


Vytištěno : 9. 7. 2020 | Autor : Jan Vála | 16.3.2008

https://www.minessota.cz/clanek.php?id=123