Trampská osada Minessota

Stránky neortodoxních trampů


Bez sněhuGermany France United Kingdom

Za hvězdami na Požáry

JasnoJasno JasnoPolojasno ZataženoZataženo (2 dny) (3 km) Před 12.lety a 5.měsíci Červenec 2009
Medelákův dalekohled
Zhruba před dvěma roky Medeláka pomalu začínalo bavit zvedat hlavu po nocích vzhůru a sledovat co se vlastně děje mimo naší planetu. Aby tu hlavu nemusel zaklánět příliš často, pořídil si první dalekohled s lomenou optikou. Dětskou hračku, jak sám říká. Vidět s tím docela je, ovšem při prvním závanu slabého větříku se dalekohled rozklepe jak ratlík před rotvajlerem. Vydržel s tím čumět téměř do současnosti, kdy se rozhodl postoupit na další metu a pořídit si něco většího. Po hodinách usilovného googlení konečně fulltextovej červíček zabrousil za oceán a našel tu správnou firmu v Americe. K medelákově cti lze dodat, že si poradil i s tamním internetovým obchodem a během následujícího týdne se proto vypravila novější optika ke svému šťastnému majiteli přes moře. Jestli se dopravila "po vlnách" nebo letecky nám není známo, každopádně úspěšně dorazila na poštu v Uhříněvsi. Tou dobou Medelák začal častěji šířit zprávy po svém okolí o svém novém koníčku podporovaném kvalitní technikou, do tý doby jsme to považovali spíše za krátký a rychlý nadšení, takový, jaký člověka brzo přejde. Jestli medelákovo hobby podporuje i jeho lepší polovička mi není známo. Kvalitní technika ale občas vyžaduje i místo s dobrou viditelností, což v blízkosti našeho hlavního města vzhledem k jeho vysoké svítivosti aby člověk pohledal. Znám kus dál za Prahou jedno dobré místo na vršku bez stromů a kvalitním výhledem na oblohu. Nabídkou "polovandru" na plácku na Požárech tak Medelákovi vyplynula skvělá možnost sledování noční oblohy a mě svitla naděje na alkoholický dýchánek. Předpověď na tenhle víkend byla skvělá, akci se tedy povedlo dohodnout.

Slezli jsme se u nás na Jižňáku. Na moje požadavky jízdy medelákovým autem jeho majitel reagoval pohotově.
"Na to zapomeň, se poď kouknout!"
Jeho Fiesta byla plná čehosi. K prasknutí. Bylo jasný že do jeho auta se nenaskládáme a budeme muset využít mého kombíka. Po chvilce nadávek z auta vydoloval kufr, který by bez nadsázky byl schopen pojmout mrtvolu dospělýho chlapa.
"Co v tom máš??"
"Richarda!! Mu tak řikam!"
"??"
"No dalekohled, ne vole ??"
Má mě za blbce, zjevně mě zaskočil.
Povedlo se nám úspěšně prokličkovat ucpanou Prahou a vyhnout se několika "kvalitním" kolonám. Cesta na Křivoklátsko proběhla bez větších karambolů. Ve vesničce Nový Dům jsme vošéfovali skvělou hospodu, nabrali zásoby píva a vydali se k Požárům. Kus cesty po polňačce a dorazili jsme na požadované místo.

Místo perfektní, počasí už ne. Mraky byly sice protrhaný, ale bylo jich docela dost. Sneslo se pár nadávek na televizní rosničky, který hlásily zcela jasno. Nicméně Medelák začal vybalovat svoje nádobíčko. Z nitra kufru vytáhl trochu přerostlejší obyčejný dalekohled a namontoval jej na podstavec. To byla ta dětská hračka. Pak vytáhl víc jak metrovej a dvacet cenťáků širokej "klacek" a začal to montovat na stojan.

To už je lepší mašinka !!

Mašinka, spíše než dalekohled, připomínající odpalovací stanoviště raket Stinger.

Vyčkávali jsme do večera, popíjejíce z alkoholických zásob a neustále pozorujíce oblohu. Vypadalo to, že na večer se přece jen mraky protrhají, moc se jim do toho ale zatím nechtělo. Na kraj se pomalu snesla tma a na Medeláka opilost. Kombinace půllitru rumu a šesti teplejch Bernardů si na něm vybrala svojí daň, zvlášť když už alkohol neměl pár měsíců v játrech. Je pravda že jsem ale také nezahálel. Pomalu ale jistě se po jedenácté hodině večerní mraky začaly rozplývat a vykoukly na nás očekávané hvězdy. Medelák zhruba půl hodinky studoval nějaký mapy vesmíru a když mu došla baterka, vydal se svoje čerstvě nabyté vědomosti aplikovat k dalekohledu. Motal se kolem toho jak nudle v bandě a dalekohled mířil kamsi do země. Logicky, nic neviděl a po půl hodině hlásil výsledek pozorování.

"Todle je Vega!" Ukázal kamsi vzhůru.

A padnul na znak !

Bylo po pozorování. Měl problém se zvednout a posléze udržet stabilitu. Nešlo nic jiného než to vzdát.

Probrali jsme se ráno, pobalili nádobíčko a vyrazili k domovu. Do neděle jsme akci neplánovali ...

Takže z celýho výjezdu si vlastně pamatuju kde se na obloze nachází Vega, že nemám čumět dalekohledem bez filtrů do měsíce, jak smrdí nedaleko ležící hromada hnoje a jak chutná teplej Bernard míchanej s ještě teplejším rumem. A o noční obloze vím stejný houby jako předtím.
Štelování malého dalekohledu Moje kára Večerní červánky Bez komentáře :-) Trochu tmavá .... Medelák pozorujíce ..... Hvězdář
Popis akce  |  Autor: Jan Vála   2.8.2009  |  Přečteno: 438x  | Mail Printer

Ohodnoťte článek jako ve škole: 1  2  3  4  5  
Hlasováno: 4x | Průměrná známka: 1.0

 Komentáře: 0

Diskuzní forum

10.11.2021 | Robert

Ahoj, mohl , ale vzhledem k tomu jak to tam v poslední ... [více]

14.10.2021 | Tomáš Vávra ml.

Ahoj čundráci. Posíláme pozdravy ze super víkendu ze Za ... [více]

19.9.2021 | Robert

Ahoj všem, nedávno se tu probíral pomníček Boba Škopíka ... [více]


Menu

Odkazy

Počet návštěv


Celkově přístupů : 1067630
Přístupů dnes : 499
Max za den : 1713
a to : 26.5.2017
Online : 18

Kalendář

Dnes je:

Úterý, 7.12.2021

<<12 / 2021>>
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Žádná plánovaná akce !

Přejít do kalendáře

Propagace

Ikona webu
QR

Naše osada

Láva Grepa Medelák Karlik Bludi Kóža Voříšek Píba
In memoriam Unkas Jarda Pictus

Přihlášení

Uživatelské jméno:
Uživatelské jméno
Heslo:
Uživatelské heslo

Rubriky

Anketa

dr.Gruntorád, předseda správní rady pivovaru v Nymburce je -

Normální člověkGraf 391
PodivínGraf 194
PožitkářGraf 190
ČuněGraf 214
DoktorGraf 221
SmolařGraf 179
Závidím muGraf 238
Já chci takyGraf 190
Kdo to je ? neznám.Graf 285
Vynikající herecká postavaGraf 231

Hlasů: 2334

Více anket

Databáze míst

Poslední vložené:
Jez Roztoky u Křivoklátu
Hospoda U jezzu
Restaurace Ludmila
Restaurace U Přívozu
Restaurace Višňová-Hájek

Zpěvník

Odběr novinek


Přihlásit se k odběru
novinek e-mailem:

Info

Kontakt


lahvic@seznam.cz
ICQ: 198552144

Copyright © 2001–2021 T.O.Minessota   Lahvic | ICQ : 198-552-144