10.11.2018 - 06

Trampská osada Minessota

Stránky neortodoxních trampů


Germany France United Kingdom

Čekání na Unkase

JasnoPolojasno ZataženoZataženo DéšťDéšť (3 dny) (13 km) Před 26.lety Duben 1993
Unkas, ilustrační foto
Poslední sníh už pomalu odtál, kraj voněl jarem a příroda se rychle vyrovnávala s následky tuhé a dlouhé zimy. Psal se rok 1993. Už více jak rok jsem byl hrdým majitelem občanského průkazu a ještě dvě pololetí, a kousek, jsem měl setrvat na učňáku. Byla polovina dubna. Předjaří. Příhodnější období pro vandr ani nemůže být. Toho jsme tenkrát využili s Medelákem k víkendovému výjezdu na Sázavu. Do hry vstoupil také Unkas, s jeho novou známostí Monikou. V pátek měl rande a nemohl proto vyrazit s námi, zato přislíbil sobotní příjezd. V sobotu ráno že ještě sjede někam na chatu a pak rovnou zamíří k nám. Na poslední chvíli se k němu měl přidat Grepa. S tím, že na ně někde počkáme, jsme v pátek s Medelákem vyráželi ven. Počasí vypadalo celkem obstojně, ignorovali jsme tedy přítomnost sroubku na Benických skalkách a hrdě vykráčeli vstříc širáku.

Vlak nás vyklopil v Senohrabech a my si zašli "poradit se nad další cestou" do nedaleké restaurace. Počasí se začalo radikálně měnit. Po týdnu vymetené oblohy se objevily ze západu první mraky a rychle mířily českou kotlinou na východ. Vydali jsme se na cestu, první kapky deště nás ale chytily ještě před Baštírnou. Z kapek byly brzy provazy vody a než jsme doběhli pod kryt stánku na Baštírně, byli jsme nacucaní jak houby. Náladu spravily opečené buřty a becherovka s tonikem. Slejvák plynule přešel ve vytrvalý mírný déšť, bez vyhlídek na jeho ukončení. Na Baštírně se ale dalo spát v suchu, využili jsme tedy nabídky přístřeší a usalašili se v koutě jedné z převlíkáren.

Ráno vypadalo opět slibně. Sluníčko zářilo, jako by chtělo napravit všechny škody, které na nás způsobila včerejší průtrž. Brzy jsme se vypravili na cestu a vydali se směrem k Čiháku. Prošli jsme kolem zavřeného zmíněného hotelu a zamířili do Hvězdonic. V bývalém lomu jsme rozložili všechny věci na kameny a sušili co se dalo. Nastával pěkný pařák. Když jsme uschli, vyrazili jsme na Chocerady. Mířili jsme k vlaku a do Ledečka, kde jsme měli domluveného spicha s Unkasem, Monikou a Grepou. V Choceradech se nám postavila do cesty překážka - restaurace u mostu. Nenechali jsme se moc pobízet nápisem lákajícím na "Benešovský samoser". Do příjezdu vlaku nám zbývala hodinka, za kterou jsme do sebe stačili vpravit 20dkg utopenců a každý po pěti kouscích piv.

Byla to moje první větší "opice", měl jsem jí jak z praku. Do té doby jsem se cestičce alkoholu vyhýbal a jen tak občas si na ní šlápl, nyní jsem poprvé ochutnal ten pocit, kdy je člověku malá silnice. Jak ale tento stav rychle přišel, tak překvapivě rychle mě opustil.

Vymotali jsme se ven a došli na vlak. Do Ledečka cesta dlouhá, ne však pro motoráček, troubící před každým přejezdem a pomalu se šplhající vzhůru proti proudu Sázavy. V Ledečku jsme zamířili k Ratajskému tunelu, prošli vesnicí a vyšlápli si kopec na Krkavčinu. Což je skála nad zmíněnou vesnicí. Na starém známém místě jsme si rozdělali bivak a vyčkávali příjezdu zbytku družiny. S dalekohledem v ruce jsme sledovali příjezdovou silnici od vlaku a po každém příjezdu motoráku od Čerčan vyhlíželi, jestli se v zatáčce neobjeví tři známé postavy. Odpoledne vystřídal večer a postavy se neobjevily.

Zato se opět objevily mraky. Ne v takové síle jako minulý večer, ale o to ve větší vytrvalosti. Spustil se déšť, nepřestávající celou noc. Naše celty ten nápor nemohly vydržet a brzy na nás nezůstala suchá ani niť. Ještě pozdě večer jsme se ždímali.

Unkas nepřijel.

Ráno už na nás nebylo tak milostivé jako to předešlé. Pršelo bez přestávky. Doslova jsme nahňácali spacáky nacucané vodou do báglů a jak spráskaní psi jsme se vypravili k vlaku. Zamířili jsme k domovu.

"Hele Medeláku, co kdyby jsme tady na Sázavě postavili nějakej srub ?? Benígry jsou v háji, mít střechu nad hlavou tady v Posázaví by se vyplatilo, ne ?? Zvlášť to oceníme teď ...."

Prostá a jednoduchá věta, položená ve smutném rozpoložení ve vlaku na Prahu. Věta, která nasměřovala naše kroky minimálně na další rok dopředu.

Medelák totiž souhlasil !

Následující víkend jsme vyrazili na rekognoskaci terénu pro naší budoucí boudu a hned další víkend se v lese nad údolím Hrušovského potoka, poblíž Zlenického hradu, rozezněly zvuky pil. Pod našimi rukami začal vyrůstat náš druhý a zároveň poslední osadní srub. Bylo to počátkem května, roku 1993 ....
Popis akce  |  Autor: Jan Vála   7.12.2009  |  Přečteno: 2044x  | Mail Printer

Ohodnoťte článek jako ve škole: 1  2  3  4  5  
Hlasováno: 4x | Průměrná známka: 1.0

 Komentáře: 0

Diskuzní forum

22.4.2019 | Jarda

Oživím mrtvé vlákno. Taky mi to v mých kristových lete ... [více]

22.4.2019 | Helena

Ahoj!Nejsem sice typická trempařka, nikdy jsem pod přev ... [více]

7.4.2019 | Lahvic

Tož dobré toto. Pěkná a dobře popsaná premiérová akce. ... [více]

Bezbolestná :-)
Bezbolestná :-)

Menu

Odkazy

Počet návštěv


Celkově přístupů : 592670
Přístupů dnes : 72
Max za den : 1713
a to : 26.5.2017
Online : 4

Kalendář

Dnes je:

Úterý, 23.4.2019

<<04 / 2019>>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Nejbližší plánovaná akce je:

22.5. - 24.5.2020 - 30.let Minessoty
Zbývá 396 dní.

Přejít do kalendáře

Propagace

Ikona webu
QR

Naše osada

Láva Grepa Medelák Karlik Bludi Kóža Voříšek Píba
In memoriam Unkas Jarda Pictus

Přihlášení

Uživatelské jméno:
Uživatelské jméno
Heslo:
Uživatelské heslo

Rubriky

Anketa

POI, body zájmu

Poslední vložené :
Restaurace u Bóny
Čertovy hlavy
Hotel Voznice
Společenský dům
Odpočivadlo u jezírka

Zpěvník

Odběr novinek


Email:

Info

Kontakt


lahvic@seznam.cz
ICQ : 198552144

Copyright © 2001–2019 T.O.Minessota   Lahvic | ICQ : 198-552-144