Variace na sekanou
Sekaná. Masově rozšířený pokrm, který se vyskytuje v nesčetných podobách chutích a variacích. Asi nejvíce jsou vidět tzv. salámové sekané. Typickým zástupcem této řady je bavorská sekaná. Je to seriový produkt masného průmyslu s přesně definovaným složením. Většinou jsou chuti nevýrazné, neutrální a je nutné je většinou tepelně upravit aby vůbec byli poživatelné. Proto je lepší domácí sekaná, vytvořená s mletého masa. Kouzlem tohoto druhu sekané, že díky lidové tvořivosti je, naprostá chuťová odlišnost, odvozená od toho, kdo takovou sekanou pekl. Zkrátka jiná ves, jinej pes… Každý tuto sekanou dělá jinak a dá se říct, že recept je kolikrát rodinným dědictvím, předávaným celá staletí.. Také díky tomu, zde nebudu uvádět přesné množství ingrediencí, ale spíše množství ,,od oka´´. Správné množství je velice snadné odhadnout i pro naprostého začátečníka..
Napřed několik slov k výběru masa. Ono takové syrové maso vypadá všude na první pohled stejně, ale není tomu tak. První, dle čeho se orientujeme je barva mletého masa, která udává poměr vepřového masa ku hovězímu. Tady plně dlu chutí strávníka… Mnohem důležitější je dát si pozor na obsah tuku. Takže pozor do sekané se snažíme vybrat spíše maso s nižším obsahem tuku v případě, že sekanou hodláme servírovat později studenou. V tomto případě se nám celkový objem hotové sekané sníží o vypečený tuk… A naopak, ke klasickému nedělnímu obědu SEKANÁ BRAMBOR ZELÍ, je vhodné spíše vyšší obsah tuku, který nám vytvoří ,,vejpek´´, kterým pak zaléváme brambory..
Co budeme potřebovat:
1,2 kg mletého masa—druh, viz odstavec výše
2-3 vejce
2-3 tavené sýry –můžeme koupit i s příchutí nivy, romaduru atd…
1-2 párky či klobása –záleží na velikosti párku, budeme vkládat dovnitř
Strouhanka
Česnek
Několik plátků slaniny
Majoránka, drcený kmín, sůl, pepř, mletá paprika
Hořice - opět dle chuti může být tradiční, kremská i dijon.
Postup:
Do mísy dáme mleté maso, tavený sýr, strouhanku, tak 2 hrsti. Rozklepneme vejce. Okořeníme. Přidáme 2-3 lžíce hořčice. Vše pečlivě prohněteme. Tak aby nám vznikla konzistentní hmota, držící tvar. V případě, že nám nedrží tvar a těsto je příliš suché přidáme vejce, či lžíci mléka. V případě, že těsto je moc mazlavé, přidáme mouku. Dále, pokud si kuchař troufne, osobně to tak dělám, ale rozhodně se to nedoporučuje, vzniklé těsto ochutnám a dokud to jde ještě dochucuji kořením. Hlavně pozor na slanost.. Dále podélně rozkrojíme párek, či klobásu, kterou zapracujeme do těsta.
Připravíme se pekáč či remosku. Dietněji založení jedinci použijí vodu, ostatní již vymažou pekáček dle libosti. Máslem, sádlem apod. Dále na dno poklademe slaninu. Na ní položíme sekanou. Sekanou ještě posypeme troškou kmínu a opět poklademe několika plátky slaniny. Pečeme dle velikosti sekané, zhruba hodinu až hodinu a půl.
Možnosti jak sekanou servírovat je orpavdu hodně. Již zmiňované sekaná brambor zelí. Sekaná svíčková. Studenou sekanou můžeme servírovat, položenu na chlebu a namazanou hořčicí a na vršek poklademe na plátky nařezanou okurku. Fantazii se meze nekladou…
Bludi 28.10.07 - 16:59:50
Jak se to zpívá? Kozák, kozák to je velká bída ......
Bludi 28.10.07 - 16:59:16
Tak to zní moc dobře. To by bylo super, k obědu sekaná svíčková bude paráda, nutno mi připomenout 3 dny před odjezdem a šel bych do toho
Dž. 28.10.07 - 16:34:44
A ještě něco ta sekaná svíčková je luxus co kdyby si na Ten vandr udělal sekačku a já udělám omáčku - (již brzy uvedu v receptech to si prostě zamlouvám )s knedlíkem a budem si ž...papat jako čuník v žitě
Dž. 28.10.07 - 15:56:49
Hořčice -to je jasný -Kozácká -forever